Jedz pączki będziesz pomarszczona

Wpływ cukru na skórę czyli glikacja białek.

Spożywanie dużej ilości cukrów, powoduje przyspieszenie procesów starzenia. Dzieje się tak ponieważ po połączeniu cząsteczek cukru z białkiem, następuje proces glikacji, czyli nieodwracalne uszkodzenia białek w organizmie. Pamiętajmy, że proces glikacji dotyczy także kolagenu i elastyny -białek podporowych naszej skóry!
Na szczęście dzisiaj mamy święto- umówmy się, że 2 pączusie nie zaszkodzą :)

12654432_570140979800178_8534830418523523174_n

 

Mikka

Hej, jestem Mikka ;) Uwielbiam włoskie żarcie ;) Moją miłością jest kosmetologia. 2 lata temu zrealizowałam swoje największe marzenie i otworzyłam własny gabinet kosmetologii estetycznej. Kiedy nie siedzę w moim gabinecie , to testuje nowe kosmetyki, stoję w kolejce do kasy po nową sukienkę, po wejściówki do teatru ale także pływam, praktykuję jogę i podróżuję....uwielbiam odkrywać nowe zakątki, Mam mnóstwo pomysłów na minutę, ale dzięki temu nigdy w życiu się nie nudzę ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>